Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Wystawa „Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce” | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Wystawa „Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce”

paź
16
paź/16 11:30 - paź/16 15:00

Katedra Chemii, Wydział Leśny i Technologii Drewna UPP, 

ul. Wojska Polskiego 75 Poznań

Po stu latach od nadania godności doktora honoris causa Uniwersytetu Poznańskiego Marii Skłodowskiej-Curie, przygotowana została przez UAM wystawa „Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce”. Teraz oglądać ją będzie można w Katedrze Chemii Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP.

 

Otwarcie wystawy połączone z wykładem prof. Tomasza Pospiesznego z Wydziału Chemii UAM odbędzie się 16 października o godz. 11:30, w sali wykładowej Katedry Chemii.

 

Scenariusz wystawy pt. „Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauceˮ powstał w oparciu o treść książki pod tym samym tytułem autorstwa prof. Tomasza Pospiesznego. Wystawa skupia się na życiu odkrywczyni polonu i radu, kobiety, która swoimi badaniami wprowadziła ludzkość w erę atomu. Żaden z wątków biograficznych Uczonej nie został pominięty. Maria Skłodowska-Curie została sportretowana na wielu płaszczyznach i w wielu życiowych sytuacjach, przez co przestaje być poważną postacią z pomnika. W ten sposób widzimy Ją jako pilną uczennicę, dobrą córkę, zakochaną kobietę, czułą żonę, troskliwą matkę i babcię, namiętną kochankę, a także genialną uczoną. Poznając koleje losu Marii Skłodowskiej-Curie odkrywamy Jej drugie, skrzętnie ukrywane i znane tylko najbliższym oblicze: Mani, Maniusi, Marii czy Mé, jak nazywały ją córki. Autorami wystawy są Tomasz Pospieszny i Ewelina Wajs-Baryła, którzy wspólnie od lat tworzą projekt edukacyjny pt. „Piękniejsza Strona Naukiˮ, promujący udział kobiet w tworzeniu nauk ścisłych.

 

Wystawę będzie można oglądać w budynku Katedry Chemii WLiTD UPP, ul. Wojska Polskiego 75, do końca 2023 roku, a wszystkim zainteresowanym historią Marii Skłodowskiej-Curie a także innych kobiet, które odegrały niebagatelne role w historii nauki, zachęcamy do zapoznania się z książkami autorstwa prof. Tomasza Pospiesznego.

 

msc_wystawa.jpg

WYDZIAŁY