WSPÓŁPRACA NAUKOWA Z ZAGRANICĄ

Współpraca naukowa Uniwersytetu z zagranicą realizowana jest na wielu różnych płaszczyznach i w zróżnicowanej formie. W ostatnim czasie odbywa się głowie poprzez:

• projekty realizowane w ramach programów międzynarodowych, w tym programów Komisji Europejskiej;
  • współpraca nieformalna jednostek UP w Poznaniu z jednym lub kilkoma partnerami skoncentrowana na opracowaniu wybranej problematyki badawczej;
  • współpraca dwustronna inicjowana, koordynowana i częściowo finansowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego;
  • współpraca z innymi ośrodkami wynikająca z umów podpisanych przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

Pracownicy wykazują dużą aktywność w wyjazdach zagranicznych, których głównym celem są przede wszystkim: udział w konferencjach, sympozjach, staże naukowe i badawcze, współpraca badawcza, a także udział w targach, wystawach, szkoleniach. Rocznie w takich wyjazdach uczestniczy około 500 pracowników ze wszystkich wydziałów. Wśród najważniejszych destynacji znajdują się Niemcy, Belgia, Holandia, Włochy, Czechy, Francja, Chiny, Hiszpania i wiele innych.

Znacznym zainteresowaniem pracowników cieszą się projekty z Programu Ramowego HORYZONT 2020, a w szczególności:

• projekty badawcze i innowacyjne (Research and Innovation Action, RIA) mające na celu powstanie nowej wiedzy, badanie możliwości wprowadzenia nowych technologii, usług, produktów lub ich udoskonalenia,
  • indywidualne granty badawczo – szkoleniowe (Marie Skłodowska – Curie Individual Fellowships, IF), mające na celu rozwój kreatywności i innowacyjnego potencjału doświadczonych naukowców poprzez pracę nad indywidualnym projektem badawczym  w sektorze akademickim lub pozaakademickim (szczególnie  w przedsiębiorstwach)  w Europie i/lub poza jej granicami
  • akcje koordynujące i wspierające (Coordination and Support Action, CSA), które promują współpracę i koordynowanie działalności badawczej i innowacyjnej na poziomie krajowym poprzez definiowanie, organizowanie i zarządzanie wspólnymi inicjatywami

W 2019 roku Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu otrzymał z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji grant na realizację Programu Erasmus+ (kraje programu): wymianę studentów i nauczycieli akademickich, wyjazdy pracowników niebędących nauczycielami akademickimi oraz na praktyki studenckie, a także na wspieranie organizacji mobilności. Budżet Programu Erasmus+

Oprócz finansowania z Programu Erasmus+ Uczelnia miała możliwość dodatkowego finansowania mobilności studentów w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój (PO WER). Fundusze z PO WER przeznaczone są na pokrycie dodatkowych kosztów wyjeżdżających studentów niepełnosprawnych oraz znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.

Od kilku lat wzrasta atrakcyjność UPP dla zagranicznych studentów. Rośnie liczba studentów zagranicznych uczelni partnerskich (najwięcej z Turcji i Portugalii), którzy chcą zrealizować w naszej Uczelni, nie tylko część studiów w ramach programu, ale także odbyć praktyki np. w laboratoriach.

W ramach projektu Akademicki Poznań w naszej uczelni goszczą także wybitni naukowcy i wykładowcy z różnych krajów. Wykłady zaproszonych gości cieszą się dużą popularnością wśród studentów i osób z zewnątrz.

W 2019 roku Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu posiadał 41 podpisanych umów o współpracy naukowo-badawczej i dydaktycznej z ośrodkami zagranicznymi Corocznie UPP podpisuje nowe umowy z zagranicznymi uczelniami partnerskimi, które posiadają kartę ECHE czyli Erasmus Charter for Higher Education. W roku 2019 podpisano 10 nowych umów.

Więcej informacji - Sekcja Współpracy Międzynarodowej