Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Wykład pt. „Czy technologie Machine Learning, Deep Learning, Artificial Intelligence, Data Science mogą pomóc zrozumieć zmiany globalne klimatu?” | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Wykład pt. „Czy technologie Machine Learning, Deep Learning, Artificial Intelligence, Data Science mogą pomóc zrozumieć zmiany globalne klimatu?”

Maj
24
Maj/24 12:00 - Maj/24 14:00

Platforma Zoom

https://zoom.us/j/96594483664
Identyfikator spotkania: 965 9448 3664

W bieżącym semestrze letnim 2023/2024 Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu kontynuuje swoją inicjatywę edukacyjną poświęconą sztucznej inteligencji, oferując serię fascynujących wykładów pod hasłem "Sztuczna inteligencja – nowe horyzonty w nauce". Z entuzjazmem zapraszamy wszystkich zainteresowanych do odkrywania możliwości i wyzwań, jakie niesie ze sobą rozwój sztucznej inteligencji oraz jej wpływu na różne dziedziny nauki.

 

24 maja br. o godz. 12:00 zapraszamy na wykład prof. UPP dr. hab. inż. Marek Urbaniak pt. „Czy technologie Machine Learning, Deep Learning, Artificial Intelligence, Data Science mogą pomóc zrozumieć zmiany globalne klimatu?”
 

Globalne zmiany klimatu wywołują emocje i kontrowersje, a nauka ma za zadanie dostarczać dokładne informacje na temat ich przyczyn i skutków, co jest wyzwaniem z uwagi na złożoność czynników wpływających na klimat. Technologiczny i naukowy postęp, w tym data science oraz technologie takie jak deep learning i machine learning ewoluujące w sztuczną inteligencję, znacząco zwiększa naszą zdolność do analizy danych klimatycznych. Sztuczna inteligencja staje się kluczowym narzędziem w przekształcaniu danych w wiedzę, co ma znaczenie w badaniach nad zmianami klimatu, szczególnie w kontekście ekosystemów, zmian powierzchni Ziemi oraz łagodzenia skutków ocieplenia. Podczas wykładu zaprezentowane zostaną przykłady wykorzystania AI w tych badaniach.

 

Prof. UPP dr hab. inż. Marek Urbaniak
Absolwent Wydziału Melioracji i Inżynierii Środowiska, Akademii Rolniczej w Poznaniu. Stopnie doktora oraz doktora habilitowanego uzyskał również na naszej Uczelni. Jest ekspertem z zakresu badań nad wymianą gazową pomiędzy różnymi ekosystemami a atmosferą. Tematyka ta ściśle wiąże się z problemem zmian globalnych klimatu i związanych z nimi zakłóceń obiegu materii i przepływu energii w środowisku. Doświadczenia zawodowe zdobywał w czasie stypendiów i staży w Kanadzie, Niemczech i Finlandii, co przyczyniło się do rozbudowy w Polsce nowoczesnej sieci pomiarowej monitorującej wymianę gazów szklarniowych nad lasami sosnowymi. W swojej pracy łączy wiele domen (automatyczne pomiary naziemne, teledetekcja, bazy danych, algorytmy sztucznej inteligencji). Jest propagatorem i entuzjastą technologii Internetu Rzeczy i smart home.

 

Zaproszenie na Webinar:

Czas: 24 maj 2024 12:00 Warszawa
Kliknij poniższy link, aby dołączyć do webinaru:
https://zoom.us/j/96594483664
Identyfikator spotkania: 965 9448 3664

 

WYDZIAŁY