DemoDay - poznaliśmy najlepszych innowatorów

Czy można pozbyć się plastiku z naszego środowiska? Jak przekształcić pojazd użytkowy w kampera? Czym jest gorset 3d do leczenia skoliozy? Odpowiedzi na te pytania i wiele innych nowatorskich pomysłów zaprezentowali innowatorzy w ramach DemoDay na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

DemoDay odbył się  10 stycznia 2023 r. w Kolegium Rungego w ramach realizacji projektu Strefa Pomysłodawcy – Wsparcie 4.0 i jest zwieńczeniem procesu wsparcia  Uczestnicy drugiej edycji DemoDay pomysłodawców w projekcie. Najlepsi z nich mieli szansę zaprezentować swoje nowatorskie pomysły przed funduszami seed capital, venture capital i publicznością. Oficjalnego otwarcia wydarzenia dokonał prof. dr hab. Piotr Goliński, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UPP. Współorganizatorem wydarzenia było Centrum Innowacji i Transferu Technologii UPP (CIiTT UPP).

„Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu był gospodarzem drugiego z rzędu spotkania pod nazwą DemoDay. Podczas wydarzenia zaprezentowało się ośmiu innowatorów, którzy przedstawili prezentacje i prototypy swoich nowatorskich rozwiązań, które opracowali jako uczestnicy pilotażowego projektu pod nazwą Strefa Pomysłodawcy koordynowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii” – podsumowuje wydarzenie Jacek Wawrzynowicz, dyrektor CIiTT UPP. „Wśród zaprezentowanych technologii znalazły się: folia przyszłości zawierająca naturalny bazalt, nowoczesny gorset służący do leczenia skoliozy czy alternatywna propozycja dla karawaningu. Przedstawione pomysły były oceniane przez jury składające się przede wszystkim z przedstawicieli funduszy venture, ale również władz samorządowych czy przedstawiciela Sieci Badawczej Łukasiewicz. Ponadto głos na najlepszy pomysł oddała również publiczność znajdująca się w studiu oraz uczestnicy zalogowani on-line” – dodaje dyrektor CIiTT UPP.

Zwycięskim projektem okazał się gorset ortopedyczny 3D BESPOKEY przedstawiony przez Małgorzatę Pawełek. Innowacyjny gorset ma na celu podniesienie komfortu użytkownika, noszącego go +20h/dobę, pozwala na sterowanie i śledzenie efektów terapii w aplikacji oraz system rośnięcia z pacjentem. Bespokey kieruje swój produkt do sektora B2B, czyli firm zajmujących się doborem gorsetów i 4-krotnie skraca ich czas obsługi pacjenta.

"Strefa Pomysłodawcy to jedyny w swego rodzaju program, który zapewnia wsparcie pomysłów i wspomaga rozwój projektów na wczesnym etapie. To bardzo ważne, bo to właśnie wtedy rozwija się i kształtuje wizja młodych przedsiębiorców. Dla mnie uczestnictwo w programie nie tylko pozwoliło na dopracowanie idei, uzupełnienie wiedzy w dziedzinie finansowej, technologicznej czy kształtowania modelu biznesowego poprzez szerokie doradztwo i pomoc ekspertów, ale również realizację prototypu produktu, dokonania zgłoszenia patentowego i rejestracji znaku towarowego. To konkretna pomoc merytoryczna i rzeczowa. Polecam udział w programie Strefa Pomysłodawcy wszystkim osobom, które mają nowe pomysły i chcą je realizować, ponieważ poznając świetnych ekspertów i innych pomysłodawców z pewnością otrzymacie sporą dawkę wiedzy, inspiracji i motywacji” – mówiła po ogłoszeniu wyników zwyciężczyni poznańskiej edycji.

Nagrodę publiczności otrzymał Kamil Bielecki, którego gra edukacyjna EDUKAJKA, przygotowana została w oparciu o wiedzą naukową z obszaru uczenia się, na podstawie doświadczeń i przeżyć ucznia. Gra proponuje naukę online opartą na game based learning-u, przyprawioną szczyptą rywalizacji i kolekcjonerstwa.

„Strefa zapewniła nam olbrzymie wsparcie w różnych obszarach. Dzięki warsztatom i szkoleniom śmielej poczuliśmy się w zagadnieniach mocno dla nas egzotycznych, ale przede wszystkim, utwierdziliśmy się w przekonaniu, że idziemy właściwą drogą i że warto uwierzyć we własne możliwości. Demo Day nie było dla nas końcem prac, to raczej podsumowanie procesu inkubacji. Obecność mediów, inwestorów i przedstawicieli resortów stwarza szanse dla pomysłodawców” – podsumował ulubieniec publiczności Kamil Bielecki.

Rzeczniczka prasowa UPP