Inwestycje Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w przyszłość medycyny weterynaryjnej

W 2023 roku mija dokładnie 100 lat od śmierci Wilhelma Konrada Roentgena, pioniera medycyny i fizyki, który dokonał przełomowego odkrycia promieniowania rentgenowskiego. To okazja do refleksji nad ogromnym rozwojem, jaki nastąpił w tej dziedzinie i efektami tego postępu, z których możemy obecnie korzystać w nowo otwartej pracowni tomografii komputerowej, stomatologii i endoskopii Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (UCMW UPP).

Nowa pracownia tomografii komputerowej, stomatologii i endoskopii oraz oddział rehabilitacji w UCMW UPP to istotna inwestycja w rozwój nauki w obszarze medycyny    weterynaryjnej. „Dzięki nowemu sprzętowi, Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej staje się miejscem, gdzie lekarze weterynarii i naukowcy mogą prowadzić zaawansowane badania diagnostyczne i terapeutyczne na najwyższym światowym poziomie” – mówił podczas otwarcia dr Maciej Gogulski, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej UPP. To przełoży się na rozwijanie i poszerzanie wiedzy z zakresu weterynarii, co jest niezwykle ważne w kontekście rozwoju tej dyscypliny. Ponadto, pracownia tomografii komputerowej, stomatologii i endoskopii to doskonałe miejsce do prowadzenia dydaktyki. „Studenci weterynarii będą mogli zdobywać praktyczne doświadczenie, ucząc się korzystania z najnowszego sprzętu i technologii, które są unikalne w skali kraju” – dodała prof. dr hab. Małgorzata Szumacher, dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach.

Tomograf komputerowy 32 rzędowy Siemens SOMATOM GO.UP to najnowszy sprzęt nowej pracowni. Ten zaawansowany tomograf pozwala na precyzyjną diagnostykę i obrazowanie struktur anatomicznych zwierząt. Dzięki swoim możliwościom ułatwia wykrywanie i monitorowanie różnego rodzaju schorzeń, nie tylko u psów i kotów, ale także innych zwierząt. To z kolei pozwala na szybkie i skuteczne leczenie oraz monitorowanie stanu zdrowia pacjentów.

Innowacyjny system cyfrowej radiografii bezpośredniej Siemens CIOS SELECT FD umożliwia z kolei uzyskanie wysokiej jakości obrazów rentgenowskich przy minimalnym narażeniu na promieniowanie. To ogromne ułatwienie zarówno dla zwierząt, które unikają długotrwałego i stresującego badania rentgenowskiego, jak i dla personelu medycznego, który może szybciej i dokładniej diagnozować schorzenia. Kolejnym wysokiej klasy sprzętem jest ultrasonograf Mindray Vetus 8 narzędzie, które stanowi wsparcie w diagnostyce różnych schorzeń wewnętrznych. Ultrasonografia jest bezinwazyjną metodą badania, która pozwala na dokładne obrazowanie narządów wewnętrznych, co jest niezwykle ważne w weterynarii. Jednym z najnowszych osiągnięć UCMW UPP jest również wprowadzenie zaawansowanej technologii bipolarnej, która pozwala na bezpieczne i skuteczne przeprowadzanie różnych zabiegów chirurgicznych.

Dodatkowo uniwersytecka klinika wyposażona jest w zaawansowany sprzęt stomatologiczny. Stomatologia u zwierząt to bez wątpienia dziedzina, która przechodzi obecnie dynamiczny rozwój. W miarę jak świadomość właścicieli zwierząt wzrasta w zakresie znaczenia opieki stomatologicznej dla zdrowia ich pupili, lekarze weterynarii specjalizujący się w stomatologii stają się niezwykle pożądanymi ekspertami.

W UCMW UPP pojawiła się również bieżnia wodna "Fizjopet", która będzie stanowiła istotny element oddziału rehabilitacji. Fizjoterapia w wodzie jest niezwykle skuteczną formą terapii dla zwierząt, zwłaszcza tych z problemami układu mięśniowo-szkieletowego.

Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu jest dumnym kontynuatorem dziedzictwa Wilhelma Konrada Roentgena i w duchu jego odkrycia, dąży do ciągłego rozwoju i wprowadzania najnowszych osiągnięć medycyny weterynaryjnej. Otwarcie nowych pracowni tomografii komputerowej, stomatologii i endoskopii oraz oddziału rehabilitacyjnego to dowód na to, że nauka i technologia idą w parze, a lekarze weterynarii są gotowi służyć zdrowiu zwierząt przy wykorzystaniu najnowszych osiągnięć w dziedzinie medycyny.

Iwona Cieślik, rzeczniczka prasowa UPP

​​​​​​​ ​​​​​​​  ​​​​​​​    ​​​​​​​ oficjalne przecięcie wstęgi ​​​​​​​