Kongres Biogazu z udziałem naukowców UPP

W Warszawie 15-16 grudnia odbył się 7. Kongres Biogazu. Największa w tej części Europy konferencja zgromadziła ponad 350 uczestników z Polski i zza granicy. W wydarzeniu wyraźnie zaznaczony został udział naukowców Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Potencjał biogazu w Polsce, który specjaliści z Pracowni Ekotechnologii UPP oceniają na nawet 6,7 GW mocy elektrycznej lub 3,5 GW mocy el. i 8 mld m3 biometanu rocznie,  Uczestnicy Kongresu Biogazu 2022 przyczynił się do ogromnego zainteresowanie Kongresem nie tylko wśród krajowych, ale w dużej mierze również zachodnich firm. Wiele z nich przyjechało na konferencję, aby sprawdzić możliwość wdrażania biogazowych rozwiązań w Polsce.

„Biogaz to obecnie jedyne w pełni sterowalne źródło czystej energii” – podkreślał prof. Jacek Dach, podczas otwarcia konferencji. „Jego produkcja to rozwiązanie dedykowane do pracy szczytowej, które może uzupełnić niestabilne źródła zielonej energii” – mówił kierownik Pracowni Ekotechnologii UPP.

W trakcie 7. Kongresu Biogazu po raz pierwszy Magazyn Biomasa zorganizował specjalny panel dyskusyjny z udziałem młodych naukowców i ekologów - Forum Młodych: Biogaz w Polsce. Prowadzącym panel oraz niezwykle interesującą dyskusję był prof. Wojciech Czekała, który także podczas swojej prelekcji odpowiadał na pytanie „Czy poferment może być odpowiedzią na kryzys nawozowy?”

Magazyn Biomasa przyznał trzy nagrody dla osób wyjątkowo zaangażowanych w rozwój rynku biogazu. Wyróżnienie otrzymał przedstawiciel Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu – prof. Wojciech Czekała. Naukowiec odebrał Nagrodę Magazynu Biomasa w kategorii Promotor Biogazu, która przyznana została m.in. za pomoc przy tworzeniu wszystkich edycji Kongresu Biogazu oraz zaangażowanie w prowadzone od kilkunastu lat badania na rzecz biogazu. Nagrody otrzymali także dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa - Waldemar Humięcki oraz prezes Zarządu PGB Serwis Sp. z o.o. - Tomasz Włodarczyk.

Rzeczniczka prasowa UPP

Uczestnicy Kongresu Biogazu 2022 Uczestnicy Kongresu Biogazu 2022