NOC NAUKOWCÓW 2020 on-line za nami

W ostatni piątek (27 listopada 2020 r.) odbyła się kolejna edycja Nocy Naukowców na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. W dobie pandemii, tegoroczna edycja miała wyjątkowy charakter – pierwszy raz w historii, odbyła się ona w formie zdalnej, poprzez stworzenie filmów video z warsztatów, wykładów, pokazów naszych pracowników, doktorantów oraz studentów, którzy od pierwszej połowy października dzielnie i terminowo stawiali się w naszym przygotowanym studiu filmowym, by to, co zawsze było pokazane na żywo w murach naszej Alma Mater, ukazać przed kamerą w sposób interesujący, przyciągający i równie fascynujący.

Proces tworzenia filmów promocyjnych w ramach Nocy Naukowców był zdecydowanie różnorodny, czasochłonny, wymagający wielu godzin montażu, nagrań dodatkowych, tworzenia baz filmów i przede wszystkim zaangażowaniu wielu osób. Przekazanie treści przed kamerą jest o wiele trudniejsze, niż klasyczne spotkanie prowadzącego zajęcia z „aktywną publicznością”, dlatego tym bardziej efekty pracy cieszą i napawają dumą.

Statystyki tegorocznej Nocy Naukowców on-line są imponujące:

• 45 filmów popularyzujących naukę,
  • 20 godzin materiału video „surówki”,
  • 12:15:05 godzin zmontowanego, gotowego materiał video,
  • 6 wydziałów biorących udział w NN,
  • 26 jednostek Uczelni zaangażowanych w projekt,
  • 70 osób uczestniczących w nagraniach,
  • 4 700 wyświetleń filmów na YouTube w okresie: 27.11.2020 (18:00) – 30.11.2020 (11.00).

Pragnę podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do zrealizowania tegorocznego projektu.

W pierwszej kolejności wszystkim zaangażowanym w projekt pracownikom i studentom UPP - dzięki Wam, posiadamy 45 filmów popularyzujące naukę na naszym Kanale YouTube. Filmy będą z nami jeszcze przez długi czas, promując kierunki naszych badań i zainteresowań.

Szczególne podziękowania składam: Piotrowi Oleszakowi z Działu Aparatury Naukowo-Badawczej i Dydaktycznej za prawie dwumiesięczną współpracę; Pani Kierownik Annie Meller za udostępnienie pomieszczenia „studia filmowego”; Michałowi Poniewozikowi z Sekcji Współpracy Międzynarodowej za ogromną pomoc w kulminacyjnych tygodniach wzmożonej pracy; pracownikom Działu Marketingu i Komunikacji – Katarzynie Lesińskiej za efektywną promocję wydarzenia w mediach społecznościowych i zarzadzanie kanałem NN na YouTube; Iwonie Cieślik za kontakty z mediami, Agnieszce Domaszewicz za oprawę graficzną wydarzenia oraz Kierownikowi Działu Marketingu i Komunikacji – Grażynie Adamczyk – za motywację do działania i pomoc w kwestiach formalnych projektu.

Dziękuję również gościom, którzy uczestniczyli na żywo w studio w trakcie trwania premiery Nocy Naukowców w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym – Panu prof. Bogdanowi Chojnickiemu oraz Pani prof. Annie Gramza-Michałowskiej.

Wszystkie filmy dostępne są cały czas pod adresem: https://www.youtube.com/c/UniwersytetPrzyrodniczywPoznaniu/videos

Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia naszego kanału na YouTube, zapoznania się z zamieszczonymi materiałami, udostępniania ich szerszej publiczności na portalach społecznościowych, by NOC NAUKOWCÓW 2020 ON-LINE trwała jeszcze długo.

Wojciech Borzyszkowski
Koordynator Nocy Naukowców 2020