Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Noc Naukowców 2023 – „Noc wrażeń i odkrywania pasji” | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Noc Naukowców 2023 – „Noc wrażeń i odkrywania pasji”

Jak co roku, w ostatni piątek września, na naszej uczelni odbyło się wydarzenie popularyzujące naukę, podczas którego pracownicy i studenci zaprezentowali odwiedzającym tajniki laboratoriów, pracowni, sal wykładowych, wystąpili w niecodziennych  sytuacjach, a publiczność wcieliła się w rolę naukowów.  A wszystko pod hasłem "Naukowcy ratują Ziemię!"

Przygotowaliśmy 50 różnych propozycji, w różnych miejscach na kampusie. Można było poznać historię pieniądza i różne ciekawostki z nim związane, dowiedzieć się jak  świadomie wybierać produkty żywnościowe, co jest zrobione z drewna czy też poznać wytwarzanie i zastosowanie różnych produktów np. czekolady, chrupek, serwatki, warzyw.

Dużym zainteresowaniem „młodych odkrywców” cieszyły się warsztaty z pipetowania roztworów, budowy karmników, rozpoznawania ptaków czy produkcji napojów. Dla amatorów gier komputerowych przygotowano warsztaty na symulatorze pracy nowoczesnych maszyn leśnych, a dla przyszłych rolników pokaz sztucznej krowy, oczywiście „na wesoło”.  Dla bardziej wtajemniczonych zorganizowano warsztaty, podczas których próbowano znaleźć odpowiedzi na pytania: Czy jeść bakterie? Co można zrobić w bioreaktorze i do czego służy? Czy można zrobić domek dla drożdży? Być jak biotechnologiczny Harry Potter – czy to możliwe?

Na wszystkich odwiedzających budynek Wydziału Leśnego i Technologii Drewna, który w tym roku stał się „centrum dowodzenia”, czekała moc atrakcji, które przygotowali studenci na stoiskach interaktywnych. Rośliny hodowane w szkle, tajemnice chemicznego ogrodu, tworzenie budowli z piasku kinetycznego, tajniki druku 3D to tylko niektóre propozycje przygotowane dla dzieci i młodzieży.

Serdecznie dziękujemy wszystkim studentom i naukowcom UPP za przygotowanie atrakcyjnej oferty, zaangażowanie i poświęcony czas, a „młodym odkrywcom” za liczne przybycie, zainteresowanie i ogromną ciekawość przyrody, która inspiruje i stawia przed nami duże wyzwania.

Do zobaczenia za rok!

Zapraszamy obejrzenia FOTORELACJI