Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Noc Naukowców na UPP | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Noc Naukowców na UPP

Jak działają szczepionki przeciw COVID-19, co sprawia, że samolot lata i jakie tajemnice kryje świat owadów – to niektóre z zagadek świata nauki, jakie można było rozwiązać w trakcie 15. edycji Nocy Naukowców w Poznaniu. Wydarzeniu towarzyszyła gala jubileuszowa, podczas której wręczono statuetki „Gwiazda Nocy Naukowców”.

 

 

Noc Naukowców to ogólnoeuropejska impreza odbywająca się w tym samym terminie w wielu krajach. Tej nocy naukowcy odchodzą od swoich poważnych projektów, by bawić się z publicznością - być aktorami, showmanami i przewodnikami po laboratoriach. Noc Naukowców organizowana jest w Europie po raz 16., w Poznaniu była to jej 15. edycja. 

 

W tym roku w ramach Nocy Naukowców poznańskie uczelnie przygotowały łącznie ponad 130 filmów i wydarzeń. W studio na żywo, które odwiedziło niemal 3000 osób, emitowane były rozmowy z poznańskimi naukowcami, pokazy i ekspermenty. Swoje laboratoria w tę noc udostępnili zwiedzającym: Politechnika Poznańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe afiliowane przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN, a także Instytut Genetyki Człowieka PAN, oraz Instytut Fizyki Molekularnej PAN.

 

„Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu przygotował dla uczestników aż 27 filmów. Naukowcy zachęcali w nich do wspólnego odkrywania tajemnic świata owadów, a także do oglądania pokazów chemicznych i biologicznych. Można było także dowiedzieć się, jak wyizolować DNA z cebuli przy użyciu narzędzi kuchennych” – wymienia mgr inż. Wojciech Borzyszkowski koordynator Nocy Naukowców na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

 

Aby uświetnić 15-tą edycję Nocy Naukowców na Politechnice Poznańskiej odbyła się uroczysta „Gala 15-lecia Nocy Naukowców”, podczas której wręczono najbardziej zasłużonym statuetki „Gwiazda Nocy Naukowców”. Z UPP wyróżnienia otrzymali: dr inż. Urszula Mojsiej wieloletnia koordynatorka Nocy Naukowców, oraz rektorzy prof. dr hab. Jan Pikul i prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz.

 

Filmy z tegorocznej edycji Nocy Naukowców dostępne są na oficjalnym kanale YouTube Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

 

Iwona Cieślik
Rzeczniczka prasowa UPP

Fot.Filip Furmańczak

 

WYDZIAŁY