Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Poznań będzie mieć nowa strategię akademicką i naukową | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Poznań będzie mieć nowa strategię akademicką i naukową

W tym roku rozpoczną się prace nad aktualizacją Strategii Akademickiej i Naukowej Miasta Poznania. To ważna inicjatywa, gdyż akademickość to jeden z najważniejszych czynników rozwoju stolicy Wielkopolski.

W Poznaniu na 24 uczelniach studiuje ponad 102 tys. studentek i studentów, w tym prawie 8 tys. osób z zagranicy, ze 120 krajów. Wg danych GUS Poznań zajmuje  pierwsze miejsce pod względem liczby studentów przypadających na 1000 mieszkańców, wśród największych polskich miast. To ogromny potencjał, który stanowi o rozwoju miasta. Uczelnie mają wpływ na rozwój przedsiębiorczości oraz są dużymi pracodawcami, wpływają na poziom kapitału ludzkiego, a potencjał wykształconej kadry przyciąga inwestorów. Jednostki badawcze inicjują kontakty międzynarodowe na całym świecie. Uczelnie kształtują także architekturę Miasta i organizują wiele wydarzeń otwartych dla mieszkańców.

We wspólnych dążeniach do wzmocnienia pozycji Poznania na arenie międzynarodowej twórcy kierują się zapisami Strategii Rozwoju Miasta Poznania 2020+ oraz dokumentami dotyczącymi poszczególnych obszarów życia w mieście, w tym Strategii Akademickiej i Naukowej Miasta Poznania, która obowiązuje od 2006 r. Dziś, po niemal 20 latach, biorąc pod uwagę dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość, dokumenty te wymagają aktualizacji.

Dlatego Miasto Poznań, wspólnie z Kolegium Rektorów Miasta Poznania, zdecydowały o rozpoczęciu prac nad nowym dokumentem od tego roku akademickiego. Aktualizacja strategii jest inicjatywą środowiska akademickiego i Miasta, a o jej sukcesie decydować będzie zaangażowanie wszystkich zainteresowanych podmiotów. W tym celu powołany zostanie wspólny zespół roboczy, w którym również zasiądzie reprezentant Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, którym będzie prof. dr hab. Piotr Slósarz, prorektor ds. studiów.

Tworzenie nowej Strategii będzie z pewnością sprzyjać integracji społeczności akademickiej i naukowej Poznania. Koniec prac przewidziano wstępnie na jesień 2024 r. Ze strony Miasta prace koordynować będzie Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej.

Rzeczniczka prasowa UPP