Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Projekt realizowany na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej laureatem nagrody Złoty Medal MTP - Polagra Premiery 2022 | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Projekt realizowany na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej laureatem nagrody Złoty Medal MTP - Polagra Premiery 2022

Złoty Medal Grupy MTP to jedna z najbardziej rozpoznawalnych nagród na polskim rynku, która jest przyznawana produktom wyróżniającym się innowacyjnością i wytwarzanym w oparciu o autorskie rozwiązania. To prestiżowe wyróżnienie otrzymał projekt INOMEL, realizowany w fazie badawczej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. Mariusza Sojki z Katedry Melioracji, Kształtowania Środowiska i Gospodarki Przestrzennej.

 

 

Projekt INOMEL obejmuje innowacje technologiczne oraz system monitoringu, prognozowania i operacyjnego planowania działań melioracyjnych, dla precyzyjnego gospodarowania wodą  w skali obiektu melioracyjnego i realizowany jest przez Konsorcjum w skład, którego wchodzą: Instytut Technologiczno-Przyrodniczy - lider konsorcjum, Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Wydział Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, przedsiębiorstwo AGROCOM Polska oraz przedsiębiorstwo Geofabryka Sp. z o.o..  

Celem projektu było opracowanie systemu monitoringu, w tym teledetekcyjnego, prognozowania i operacyjnego planowania regulowanych odwodnień i nawodnień podsiąkowych w skali obiektu melioracyjnego wyposażonego w innowacyjne, zaprojektowane w ramach projektu, urządzenia do regulacji (hamowania) odpływu wody z obiektu oraz do regulacji i pomiaru natężenia przepływu wody ujmowanej do nawodnień podsiąkowych. Opracowane i przetestowane w ramach projektu innowacyjne rozwiązania będą przygotowane do wdrożenia. Celem projektu jest również rozwój współpracy jednostek badawczych z podmiotami zewnętrznymi, pobudzenie innowacyjnej aktywności sektora przedsiębiorstw melioracyjnych i pokrewnych oraz przygotowanie do wdrożenia innowacyjnych rozwiązań opracowanych w ramach projektu.

Efektem pracy zespołu naukowców z Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej UPP są innowacyjne rozwiązania pozwalające na sterowanie gospodarką wodną w systemach drenarskich w skali pola. Rozwiązania są przedmiotem zgłoszeń patentowych.

 

Iwona Cieślik
Rzeczniczka prasowa UPP

 

WYDZIAŁY