Przewodniczący Rady Uczelni Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w Organizacji Narodów Zjednoczonych

Tomasz Markiewicz jako pierwszy Polak i piętnasty Europejczyk w historii będzie pracował na rzecz międzynarodowej polityki leśnej i wdrażania strategii zrównoważonej gospodarki leśnej w Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Przewodniczący Rady Uczelni UPP został wybrany na członka Biura Forum o Lasach Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Forum o Lasach ONZ (UNFF) zostało utworzone w 2000 r. przez Radę Gospodarczą i Społeczną ONZ. Członkostwo w Forum ma charakter powszechny i należą do niego wszystkie kraje członkowskie Narodów Zjednoczonych. Forum o Lasach jest jedynym forum międzynarodowym, które zajmuje się wyłącznie tematyką leśną oraz promuje zrównoważoną gospodarkę leśną na świecie. Jest ono organem pomocniczym, którego głównym celem jest promowanie zarządzania, ochrony i zrównoważony rozwój wszystkich lasów i wzmocnienie długoterminowego zaangażowania politycznego w tym celu, w oparciu o Deklarację z Rio, Agendę 21, wyniki procesów politycznych oraz założenia zrównoważonej strategii leśnej Narodów Zjednoczonych 2030.

Tomasz Markiewicz od 24 lat związany jest z lasami. W latach 2016-2020 zajmował stanowisko dyrektora w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Poznaniu. Pełni wiele funkcji w gremiach międzynarodowych: od 2013 wiceprezydent Union of European Foresters (UEF) – największej i najstarszej organizacji skupiającej 80 tysięcy leśników z 25 krajów Europy; od 2014 roku uczestnik procesu Forest Europe. Ponadto członek grupy doradczej Forestry and Cork działającej przy Komisji Europejskiej. Jest także członkiem rad naukowych Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku (Arboretum Kórnickie Instytut Dendrologii PAN), Instytutu Technologii Drewna w Poznaniu (Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa) i Wielkopolskiego Parku Narodowego.

Rzeczniczka prasowa UPP