Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci prof. dr. hab. Jana Wiertelaka | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci prof. dr. hab. Jana Wiertelaka

Na terenie kampusu przy Collegium Maximum 27 maja 2022 r. odbyła się uroczystość odsłonięcia kamienia z tablicą pamiątkową pamięci prof. dra hab. Jana Wiertelaka, pracownika Wydziału Rolniczo-Leśnego, twórcy dzisiejszej Katedry Chemicznej Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu,  który został zamordowany przez NKWD podczas II wojny światowej.

 

 

 

Kamień z tablicą pamiątkową powstała z inicjatywy społeczności akademickiej Wydziału Leśnego i Technologii Drewna, chcącej upamiętnić najwyższą ofiarę poniesioną  przez pracowników i studentów podczas wojny.

„Chcemy by pamięć o rodakach, którzy poświęcili swoje życie dla naszej wolności, wciąż była żywa w pokoleniach naszej wspólnoty akademickiej. Chcemy obecnym i przyszłym pokoleniom utrwalać prawdę historyczną, która długo czekała na swoje zaistnienie. (…) Ta zbrodnia, choć miała miejsce 82 lata temu, swoim okrucieństwem przeraża do dziś, a w kontekście trwającej wojny w Ukrainie nabiera jeszcze ważniejszego znaczenia” – mówił podczas uroczystego odsłonięcia kamienia z tablicą pamiątkową prof. dr. hab. Krzysztof Szoszkiewicz.

 

Sylwetkę profesora przybliżył zgromadzonym prof. dr hab. Piotr Łakomy, dziekan Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP. Który przypomniał, że podczas II wojny światowej  Wydział Rolniczo-Leśny Uniwersytetu Poznańskiego poniósł dotkliwe straty. „To nie tylko straty materialne, ale także osobowe – śmierć profesorów i studentów, wysiedlenia, prześladowania, osadzenie w więzieniach czy obozach koncentracyjnych” – mówił podczas uroczystości Dziekan.

 

Profesor Jan Wiertelak, absolwent Uniwersytetu Poznańskiego (UP), pracował w Zakładzie Chemii Ogólnej Wydziału Rolniczo-Leśnego UP, gdzie od 1931 roku prowadził badania w zorganizowanym przez siebie Oddziale Chemii i Chemicznej Technologii Drewna. Profesor jest autorem lub współautorem 48 publikacji i referatów, z których dwie prace cytowane są w światowych czasopismach naukowych do dzisiaj. Do osiągnięć naukowych profesora Wiertelaka w latach 1931-1939 należą badania nad adsorpcją cieczy organicznych przez celulozy, wpływem suszenia drewna na jego skład chemiczny, wpływem czasu i temperatury na wyniki ilościowych oznaczeń ligniny. Profesor Wiertelak współpracował również z naukowcami z zagranicy, odbywając staże naukowe m. in. w  Institut du Pin w Bordeaux (Francja),  w Forest Product Laboratory w Madison (Wisconsin, USA) oraz w Princes Risborough Bucks (Anglia). Od 1936 roku był zastępcą profesora towaroznawstwa w Wyższej Szkole Handlowej w Poznaniu, gdzie zorganizował Katedrę Technologii i Towaroznawstwa, której został kierownikiem. Powołano go także na kierownika uczelnianego Instytutu Badania Handlu Wewnętrznego. W 1938 roku nadano mu tytuł profesora nadzwyczajnego Wyższej Szkoły Handlowej. W czerwcu 1939 roku wybrany został prorektorem tej uczelni. Profesor Jan Wiertelak brał udział w powstaniu wielkopolskim i wojnie polsko-bolszewickiej, a w końcu sierpnia 1939 roku został powołany do wojska jako oficer rezerwy i w tym samym roku dostał się do niewoli radzieckiej. Ostatnią wiadomość przesłał rodzinie 8 marca 1940 roku z obozu jenieckiego dla oficerów polskich w Starobielsku.

 

W uroczystości udział wzięła rodzina Profesor Jana Wiertelaka, prorektorzy i dziekani Uczelni oraz członkowie Senatu UPP, a uroczystego charakteru wydarzeniu nadał Zespołu Trębaczy Myśliwskich „Venator”.

 

Iwona Cieślik
Rzeczniczka prasowa UPP

 

​​​​​​​ ​​​​​​​ ​​​​​​​

WYDZIAŁY