Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci prof. dr. hab. Edwarda Ralskiego | Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

W Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 13 kwietnia 2023 r., na terenie kampusu przy Collegium Maximum, odbyła się uroczystość odsłonięcia kamienia z tablicą poświęconą pamięci prof. dr. hab. Edwarda Ralskiego, kierownika Katedry Szczegółowej Uprawy Roli i Roślin Uniwersytetu Poznańskiego, światowego pioniera wiedzy łąkarskiej, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej oraz kampanii wrześniowej, awansowanego pośmiertnie do stopnia kapitana Wojska Polskiego, zamordowanego w Charkowie.

Inicjatywa upamiętnienia pracowników Uczelni, którzy zostali ofiarami zbrodni katyńskiej, w postaci tablic pamiątkowych przy Dębach Pamięci została zapoczątkowana w  Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci prof. dr. hab. Edwarda Ralskiego 2020 r. przez syna jednego z Katyńczyków – dr. Tadeusza Krokowskiego oraz prof. dr hab. Piotra Golińskiego z Katedry Chemii. Zyskała poparcie Dziekanów Wydziału Leśnego i Technologii Drewna oraz Wydziału Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii, a w dalszym etapie Konwentu Godności Honorowych Uczelni i Senatu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wszystkie te osoby i gremia jednogłośnie stwierdziły, że sprawa uhonorowania Pracowników Uczelni, oficerów Wojska Polskiego, którzy zginęli męczeńską śmiercią, jestbardzo ważna dla naszej wspólnoty akademickiej, a najwłaściwszą formą uczczenia pamięci będzie posadowienie kamieni z tablicami pamiątkowymi przy posadzonych Dębach Pamięci, jako trwały element wcześniej dokonanego upamiętnienia. W symboliczny Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej odsłonięty został ostatni z tych kamieni, poświęcony pamięci prof. dr hab. Edwarda Ralskiego.

„Dzisiejszą uroczystością uczciliśmy pamięć osoby wybitnej, będącej częścią elity narodowej lat międzywojennych, członkiem społeczności Uniwersytetu Poznańskiego - naszej społeczności, który jako żołnierz rezerwy został zamordowany przez NKWD w Charkowie. Pamięć o nim i o tysiącach jeńców zgładzonych w katyńskim lesie jest moralną powinnością. Dzięki pamięci historycznej istniejemy. Misją Uniwersytetu jest nie tylko kształcenie, ale także wychowywanie młodego pokolenia, dlatego dzisiejsza uroczystość to nasz hołd Vinctis non victis - pokonanym nie zwyciężonym” – mówiła prof. UPP dr hab. Barbara Golińska z Katedry Łąkarstwa i Krajobrazu Przyrodniczego, która wraz z prof. dr. hab. Andrzejem Blecharczykiem, kierownikiem Katedry Agronomii, prowadziła uroczystość.

Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz podkreślił w  swoim przemówieniu, że te pamiątkowe tablice mają zapewnić pamięć o pracownikach naszej Uczelni, którzy poświęcili swoje życie w czasie II Wojny Światowej. Zostali oni zamordowani w sowieckich obozach gdyż prezentowali niezłomną patriotyczną postawę. . „Chcemy obecnym i przyszłym pokoleniom utrwalać prawdę historyczną, która długo czekała na swoje zaistnienie, a wszyscy, którzy zginęli - nie na polu walki, lecz zamordowani przez NKWD strzałem w tył głowy,– żołnierze i niezłomni patrioci - wciąż byli obecni w naszej świadomości. Ta zbrodnia, choć miała miejsce 83 lata temu, swoim okrucieństwem przeraża do dziś, a w kontekście trwającej wojny na Ukrainie nabiera jeszcze ważniejszego znaczenia” - mówił Rektor UPP.

Dziekan Wydziału Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii prof. dr hab. Daniel Lipiński przypomniał, że Wydział swoim rodowodem tkwi w Wydziale Rolniczo-Leśnym Uniwersytetu Poznańskiego powstałym w roku 1919 i tym samym czci pamięć swojego Profesora, który krótko, lecz mocno zajaśniał na tym Wydziale, prowadząc Katedrę Szczegółowej Uprawy Roli i Roślin.

Sylwetkę Profesora w sposób niezwykły przybliżył zgromadzonym prof. dr hab. Stanisław Kozłowski, przywołując między innymi relację Józefa Czapskiego, który w książce "Na nieludzkiej ziemi" opisywał Edwarda Ralskiego: "Nawet podczas podróży do Starobielska, kiedy wieziono nas przez zaśnieżone stepy ukraińskie, kiedy zmarznięci i głodni nie wiedzieliśmy, dokąd nas wiozą, Ralski z całą namiętnością uczonego przyglądał się stepom, badylom traw sterczących spod śniegu". Całe przemówienie prof. Stanisława Kozłowskiego zatytułowane „Profesor  Edward Ralski – uczony, żołnierz, przyrodnik”, przedstawiające sylwetkę uhonorowanego uczonego, załączone zostało poniżej artykułu.

Przypominamy, że w lasach Katynia i Charkowa podczas II wojny światowej zamordowani zostali ze społeczności naszej Uczelni: dr Tadeusz Krokowski, prof. Jan Wiertelak i prof. Edward Ralski, wszyscy uhonorowani zostali tablicami jako dowód pamięci i uznania dla ich pracy oraz poświęcenia.

Rzeczniczka prasowa UPP

Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci prof. dr. hab. Edwarda Ralskiego Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci prof. dr. hab. Edwarda Ralskiego  Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci prof. dr. hab. Edwarda Ralskiego Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci prof. dr. hab. Edwarda Ralskiego  Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci prof. dr. hab. Edwarda Ralskiego ​​​​​​​​​​Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci prof. dr. hab. Edwarda Ralskiego ​​​​​​​ Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci prof. dr. hab. Edwarda Ralskiego ​​​​​​ ​​​​​​​Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci prof. dr. hab. Edwarda Ralskiego

ZałącznikRozmiar
PDF icon Profesor Edward Ralski325.71 KB