Zespół Pieśni i Tańca "Łany" zdobywcą pierwszego miejsca na IX Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Folklorystycznych "O Kujawski Wianek"

Po dwóch latach przerwy do Włocławka przybyły zespoły folklorystyczne, reprezentujące barwne regiony całej Polski, aby rywalizować w konkursie Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Folklorystycznych O kujawski wianek. Na najwyższym podium stanęli tancerze Zespołu Pieśni i Tańca Łany im. Wiesława Kaszubkiewicza Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Konkurs przeprowadzany został w trzech kategoriach: dziecięce zespoły pieśni i tańca do 14 roku życia, młodzieżowe zespoły pieśni i tańca 14-19 lat oraz studenckie zespoły pieśni i tańca  powyżej 19 roku życia. W kategorii studenckie zespoły pieśni i tańca pierwsze miejsce zdobył Zespół Pieśni i Tańca „Łany” im. Wiesława Kaszubkiewicza Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu ex aequo ze Studenckim Zespołem Pieśni i Tańca „Katowice” Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Cele, jakie przyświecają organizatorom, to popularyzacja i ochrona kultury ludowej, zdrowa rywalizacja tancerzy, integracja środowiska artystycznego oraz wymiana doświadczeń. Jury ocenia dobór repertuaru, ogólny wyraz artystyczny, autentyczność regionalną strojów, opracowanie muzyczne oraz technikę wykonywanych tańców. Zespół sędziowski podkreślił wysoki poziom artystyczny tegorocznych prezentacji konkursowych.

Rzeczniczka prasowa UPP

Fot. Andrzej Tarnowski