Wszystkie Aktualności

DZIECIŃSTWO W ŚWIECIE ZWIERZĄT

Nam ludziom, dzieciństwo jednak nieodmiennie kojarzy się z ciepłem rodzinnego domu i opieką ze strony matki i ojca. U zwierząt bywa inaczej. W zasadzie u wielu grup po prostu brak opieki rodzicielskiej, a całe relacje na linii rodzice – dzieci to wyłącznie przekazane geny. Czyli ikra, skrzek lub jaja złożone w jakimś miejscu i skazanie potomstwa na samodzielność od pierwszych chwil życia. Tak czynią ryby, żaby, ropuchy i jaszczurki. Każdy gatunek nieco inaczej podchodzi do reprodukcji – jej miejsca w czasie i przestrzeni.

WODA NA ZDROWIE! ILE WODY POTRZEBUJE NASZ ORGANIZM I JAK GO NAWADNIAĆ? I CZY WODA Z KRANU JEST CAŁKOWICIE BEZPIECZNA?

Na zewnątrz robi się coraz cieplej, a latem doskwierać będą upały, dlatego ważne w takie dni jest odpowiednie nawadnianie organizmu. A czym organizm nawadniać? Czy woda z kranu jest całkowicie bezpieczna i można ją pić bez żadnych dodatkowych zabiegów? Ile wody potrzebuje nasz organizm? A co gdy nie odczuwamy potrzeby picia wody czy też innych płynów, a butelka 0,5 litrowa wody wystarcza na cały dzień? Na te temat rozmawiam z dr hab.

APLIKACJA STATISTICA DOSTĘPNA TERAZ DLA STUDNETÓW ON-LINE

W ramach zdalnego nauczania udostępniona została on-line aplikacja Statistica, która zapewnia szeroki dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie analizy danych i data mining. Z możliwości zdalnej pracy z aplikacją korzystają studenci Wydziału Rolnictwa i Bioinżynierii z kierunków: Ekoenergetyka (II stopień) i Inżynieria Rolnicza (II stopień) oraz studenci Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu z kierunku Technologia Żywności (II stopień).

UNIWERSYTET PRZYRODNICZY W POZNANIU WSPIERA POWSTANIE INNOWACYJNYCH BIOGAZOWNI DLA GOSPODARSTW ROLNYCH

„Wspólnie z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu oraz dostawcą technologii – firmą Dynamic Biogas wychodzimy naprzeciw potrzebom rynku, proponując najnowocześniejsze rozwiązanie technologiczne, będące przetestowanym i efektywnym energetycznie  systemem produkowanym w Cegielskim. Nowym produktem chcemy zainteresować rolników, którzy dzięki produkowanym przez nas biogazowniom mogą wygenerować nie tylko znaczące oszczędności w swoich gospodarstwach, ale przede wszystkim zarabiać na produkcji energii elektrycznej z substratów rolniczych.

DESZCZÓWKA W MIEŚCIE NA WAGĘ ZŁOTA

„Aktualny stan zasobów wodnych w miastach wynika z niewłaściwego zagospodarowania zlewni czyli obszarów, z których wody spływają do jednego wspólnego zbiornika oraz z przyśpieszonych zmian klimatu” – mówią dr inż. Dariusz Świerk i mgr inż. arch. kraj. Patryk Antoszewski z Katedry Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

MIEJSCA WYPOCZYNKU I REKREACJI W DOBIE PANDEMII – PARKI W POZNANIU

W Poznaniu mamy obecnie 49 parków i ogólnodostępnych ogrodów specjalistycznych takich jak: Ogród Botaniczny, Ogród Dendrologiczny oraz  Uczelniany Ogród Dydaktyczny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Stare ZOO, Wielkopolski Ogród Zoologiczny (jedyny płatny) i Ogród Farmakognostyczny UAM (sporadycznie udostępniany dla zwiedzających). Łączna powierzchnia wszystkich poznańskich parków to około 566 ha co przy 535 tysiącach stałych mieszkańców stanowi ponad 1 m² na mieszkańca.

PROFESOR TOMASZ SZWACZKOWSKI – NOWYM PRZEWODNICZĄCYM KOMITETU NAUK ZOOTECHNICZNYCH I AKWAKULTURY POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Na pierwszym posiedzeniu Komitetu Nauk Zootechnicznych i Akwakultury Polskiej Akademii Nauk w kadencji 2020-2023, dnia 21 maja 2020 r., na funkcję Przewodniczącego KNZiA został wybrany prof. dr hab. Tomasz Szwaczkowski. Wśród 35 członków Komitetu, z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach UPP, są też profesorowie: Małgorzata Szumacher, Marek Świtoński i Piotr Ślósarz.